CRTHABER.COM | Crt Haber | Ceyhan Haber
HV
27 EYLÜL Çarşamba 17:28

YEŞİLBURÇLU BAYANLARDAN ÖRNEK HAREKET

Ceyhanlılarında yaşadığı Niğde'nin Yeşilburç Köyü'nde, kadınlar, ekonomik özgürlüklerini kazanmak ve emeklerinin karşılığını alabilmek için bölgede pek alışık olunmayan bir birliktelik oluşturdular

Anasayfa
Giriş Tarihi : 21-11-2022 20:36   Güncelleme : 21-11-2022 20:36
YEŞİLBURÇLU BAYANLARDAN ÖRNEK HAREKET

Ceyhanlılarında yaşadığı Niğde'nin Yeşilburç Köyü'nde, kadınlar, ekonomik özgürlüklerini kazanmak ve emeklerinin karşılığını alabilmek için bölgede pek alışık olunmayan bir birliktelik oluşturdular.

Yeşilburç köyünde kadınlar, köy ekonomisine katkı sağlamak, için kooperatif kurdu.Yaptıkları Ekşi mayalı ekmek,
Tarhana,Kuskus, Burma Baklava, Mantı,Kol Böreği,Tarhana,Erışte,Ekşili Mayalı ekmek,
Yaprak Sarması,Köy ekmeği,Soğan Böreği,
Vişne reçeli,Reçel çeşitleri gibi ürünleri'de satışa çıkaran kadınlar, internet üzerinden tüm Türkiye’ye ulaşmak için titiz bir çalışma örneği gösteriyorlar. 7 kadının bir araya gelerek kendi el emeklerini satabilmek amacıyla kurduğu kooperatif,bugün 9 kişiye istihdam ederek, kadınlara para kazandırıyor.
Yeşilburç DENEE Kadın Kooperatifi Başkanı Güler Öztürk,"kooperatiimiz kuralı daha bir yıl olmadı gönüllülerle el emeklerimizi önce köyümüzde sattık.Sonra tanıtım için yollara düştük,kendimizi tanıttıktan sonra Niğde Belediyesi bize Pazardan yer tahsis etti.
Niğde Belediye Başkanı ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
Köyümüzdeki bayanlar,buraya gelerek kendi parasını kazanmaya çalışıyor.Köyümüzdeki kadınlarda şimdi çok büyük değişiklikler görünüyor.En önemlisi öz güvenlerini kazanıyorlar.Talep çok güzel. İl dışına sürekli ürün gönderiyoruz" dedi.
Kooperatif kurmalarında en büyük desteği muhtarı Cihan Tuna ve ihtiyar heyetinden aldıklarını vurgulayan Başkan Güler Öztürk,
"Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Kadınlarımızın yetiştirdikleri ürünleri satabilmek amacıyla kurduğumuz koperatifimiz, talep artınca yöresel ürünleri'de üretip satmaya başladık.Tamamının köylü kadınların gönüllü olarak,çalıştığı kooperatifte sebze, meyve, reçel gibi ürünlerin yanında,
ekşili ekmek, beyaz baklava, gözleme, köy makarnası, tarhana gibi yöresel ürünlerde üretip satıyoruz.Yeşilburç köyünde imalata dönüştürdükleri binada her gün bir araya gelerek, ellerimizle açtığımız hamurları fırında kendimiz pişirip ambalajlayarak, Semt pazarında ve internetten "DENEE" markası adı altında satışa sunuyoruz.Ayrıca il dışındaki müşterilerimize'de kargoyla ürün gönderiyoruz"seklinde konuştu.

ÜNLERİ KÖYÜ AŞTI

Birbirinden güzel ürünleri müşteriyle buluşturan kadınların ünü ise Köyü aştı. İl dışından kooperatiften düzenli olarak ürün almaya başlandı.Ürün satmak için çıktıkları yolda şimdi kaybolmaya yüz tutmuş olan yöresel unlu mamulleri de yeniden rağbet gören ürünler arasına soktukları için mutlu olduklarını ifade eden,DENEE Kooperatifi Başkanı Güler Öztürk,”Talep çok güzel.
İl dışına sürekli ürün gönderiyoruz.Müşteri sıkıntımız yok.Tarhana, erişte, reçeller ve makarna çıkartıyoruz.Ekşi mayalı ekmeği gibi unlu mamullerimiz var. Baklavalarımız var.Üretilen her şeyin kadınların elinden çıkmaktadır.Buranın meşhur Erik suyu tarhanasından marmelatine kadar katma değer sağlıyoruz" dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR