CRTHABER.COM | Crt Haber | Ceyhan Haber
HV
27 EYLÜL Çarşamba 18:51

TİMBİR'den "Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü" Paneli

Güncel
Giriş Tarihi : 10-06-2023 10:08   Güncelleme : 10-06-2023 10:10
TİMBİR'den

TİMBİR'den "Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü" Paneli

TİMBİR Başkanı Dr. Süleyman Basa; "Panelimiz, Afet risk endeksinde dünyada 5'inci sırada olan ülkemizin medya mensuplarının afet anında nasıl davranılması gerektiğini ortaya koyacak bir çalışma olacak.

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 14 Haziran Çarşamba günü Ankara Ticaret Odası'nda “Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü” paneli düzenlenecek.
2023 tarihli kararnamesiyle kurulan, 81 il ve 14 ülkeden 104 kurucu ve 987 medya kuruluşunun yer aldığı Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ortaklaşa panel gerçekleştirecek.
“Medya Fark Ederse Toplum da Fark Eder” temasıyla “Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü” konulu düzenlenecek panelde, açılış konuşmalarının ardından “Afetleri Haberleştirmek”, “Afet Risk ve İlk Yardım” ve “O Anda Haberci Olmak” konulu oturumlar düzenlenecek.
14 Haziran Çarşamba günü Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu'nda gerçekleştirilecek panele 81 il ve 14 ülkeden TİMBİR kurucularının yanı sıra; RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, RTÜK Başkan Yardımcıları ile Yönetim Kurulu üyeleri ve davetliler katılacak.Çok sayıda usta ismin konuşmacı olarak yer alacağı programda Ceyhan'ı', TİMBİR Kurucular Kurulu üyesi ve Adana Temsilcisi Şahin Özer temsil edecek.

 DR. BASA: “AFET ANINDA MEDYA ÖNEMLİ ROL ÜSTLENİYOR”

Programa dair değerlendirmelerini paylaşan TİMBİR Başkanı Dr. Süleyman Basa, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçelerinde meydana gelen ve 11 kenti etkileyen depremlerde, arama kurtarma ve yardımlaşma kuruluşları kadar medya mensuplarının da afet anındaki öneminin açıkças görüldüğünü söyledi.
Basa; “Medyanın, halkın doğru bilgilendirilmesi, bölgeye doğru ihtiyaç malzemelerinin gönderilmesi, yardım faaliyetlerinin desteklenmesi, dezenformasyonla mücadele gibi konularda etkin rol almaları konu başlığımızın haklılığını ortaya koyuyor. Bu amaçla RTÜK iş birliği ile düzenleyeceğimiz “Afet Kriz Yönetiminde Medyanın Rolü” panelimiz, Afet risk endeksinde dünyada 5'inci sırada olan ülkemizin medya mensuplarının afet anında nasıl davranılması gerektiğini ortaya koyacak bir çalışma olacak. Bu anlamlı çalışmaya güç katacak bütün medya mensuplarımızı 14 Haziran günü Ankara Ticaret Odası'ndaki panelimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

RTÜK'E DESTEK TEŞEKKÜRÜ

RTÜRK'ün Türkiye'de özellikle yerel medyanın güçlenmesi adına her zaman iradesini ortaya koyduğunu vurgulayan Basa; “RTÜK, TİMBİR'in daha öncede düzenlediği Türk İnternet Medyası RTÜK Çalıştay'ına destek vererek Türk İnternet medyasının kamu ile gerçekleştirdiği ilk ortak faaliyete de imza atarak bizleri onure etmiştir. Bu vesile ile RTÜK Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerine bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR