CRTHABER.COM | Crt Haber | Ceyhan Haber
HV
28 ŞUBAT Çarşamba 12:21

AŞIK DERTLİ KAZIMI SAYGIYLA ANIYORUZ

Ceyhanlı Gurbetçiler olarak,Şair ve Ozan Aşık Dertli Kazım'ı hep birlikte tanıyalım

Anasayfa
Giriş Tarihi : 09-11-2022 22:53   Güncelleme : 09-11-2022 22:53
AŞIK DERTLİ KAZIMI SAYGIYLA ANIYORUZ

Ceyhanlı Gurbetçiler olarak,Şair ve Ozan Aşık Dertli Kazım'ı hep birlikte tanıyalım.

Çukurovamızın tanınmış şair ve ozanlarından, Gölovası,Ceyhan ve Yumurtalık'ın tanıtım elçisi.Gölovasında yaptığı ilkler ve festivallerle tanıtan Âşık Dertli Kazım'ın ölümünün 4.ncü yılında Saygı ve Özlemle anıyoruz.

Çukurova’nın yaşayan tarihi” aynı zamanda Efsane Halk Aşığı Dertli Kazım’ı köyündeki evinde ziyaret etmiştik!
Adana’nın Yumurtalık ilçesi Gölovası Köyünde hayatının son günlerini yaşadığını söyleyen 92 yaşındaki Aşık Dertli Kazım, portakal ağaçları ile çiçekli bir bahçenin içerisindeki evinde yalnız başına yaşıyor. Komşularının getirdiği Nogay çayına ekmek doğrayarak karnını doyurmaya çalışıyor.
Ölmeden önce kendi mezarını yaptırıp (1980 yılında), her yıl mezarı başında mevlid okutup, ikramda bulunan Aşık Dertli Kazım son birkaç yıldır bu etkinliğini de gerçekleştiremez halde yorgun ve yatağa düşmüş durumda idi.
Evi çiçek bahçesi içerisinde ama, evinin yolu sel suları nedeniyle bozulduğu için aracımızı 30 metre uzaklığa bırakmak zorunda kaldık. Köyünün adını dünyaya duyuran, Köyü için bir çok güzelliklerin gelmesini sağlayan Aşık Dertli Kazım’ın evinin yolunun bozuk ve araç giremez olması üzdü bizleri.
Hala bir Aşık, Ozan, Şair ruhu ile konuklarına sevecen davranan bir insan. Elini öptürmüyor, incecik kalan parmakları ile elimizi sıktı ve sol gözünün görme duyusunu, kulaklarının duyma duyusunu kaybettiğini söyleyebildi.
Son çıkan kitabını hediye etti bizlere.
Sağlığının iyice gitmekte olduğunu, en güzel yaşamın sevgi ve saygı olduğunu anlatmaya çalışırken; “İsmemem sarayı, istemem köşkü/ bir gece kondu da post bana yeter/ verseler istemem dünya malını/ Bir merhaba diyen dost bana yeter!” sözlerini mırıldandı hasta yatağında.
Sağlıklı günler dileyerek kitapları ile birlikte tek başına kaldığı evde Aşık Dertli Kazım’ın saygı ile ellerini sıkarak ayrıldık.

DERTLİ KAZIM BİR AVUÇ DOSTLARININ KATILDIĞI TÖRENLE TOPRAĞA VERİLDİ

Çukurova’nın yetiştirdiği halk ozanlarından Aşık Dertli Kazım yaşama son yolculuğuna bir avuç dostları ve köy halkının katılımıyla toprağa verildi.

Yumurtalık’ın Gölovası Mahallesinde yaşamını sürdüren 95 yaşındaki Halk Ozanı Aşık Dertli Kazım, Arkasında ölümsüz eserlerini bırakarak,9 Kasım 2018 yılı Cuma Namazına müteakip Gölovası Mahallesinde son yolculuğuna uğurlandı.

1980 yılından beri,ölmeden önce mezarını yaptırıp,her yıl geleneksel olarak,mevlit okutup gelen konuklara Sıkma ayran ikram ederdi.Aşık Dertli Kazım son birkaç yıldır ise etkinliğini de gerçekleştiremez halde yorgun ve yatağa düşmüş durumda idi.
Adına yıllarca “Ozanlar şöleni” düzenlenen, bir çok gazete ve dergilerde hayatı anlatılan ve çok sayıda plaketi bulunan Aşık Dertli Kazım’ın “Aşık Dertli Kazım Çukurova’nın yaşayan tarihi, Efsane Halk Aşığı hayatı ve şiirleri” adlı kitabı 9. baskı yapmıştı.

Gölovası Köyündeki evinde kitapları ile tek başına yatağından kalkamadan yaşayan Aşık Dertli Kazım’ı evinde geçtiğimiz günlerde ziyaret etmiştik.
Köyünün adını dünyaya duyuran, Köyü için bir çok güzelliklerin gelmesini sağlayan Aşık Dertli Kazım’ın evinin yolunun bozuk ve araç giremez olması da üzdü bizleri.

Hala bir Aşık, Ozan, Şair ruhu ile konuklarına sevecen davranan bir insan. incecik kalan parmakları ile elimizi sıktı ve sol gözünün görme, kulaklarının duyma duyusunu kaybettiğini söyleyebildi. Son çıkan kitabını hediye etti bizlere. 86 kilo olduğunu yatağa düşmesi ile iyice zayıfladığını anlattı.
Sağlığının iyice gitmekte olduğunu söylerken; “Sağlık olmadıktan sonra malın mülkün ne önemi var evlat!” diye konuştu.

En güzel yaşamın sevgi ve saygı olduğunu anlatmaya çalışırken; “İsmemem sarayı, istemem köşkü/ bir gece kondu da post bana yeter/ verseler istemem dünya malını/ Bir merhaba diyen dost bana yeter!” sözlerini mırıldandı hasta yatağında.
Bugünde Ceyhan Belediye Başkanı Ali Alper Boydak,Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut,eski Başkan Mehmet Âli Topbaş, Baskan adayları,bir avuç Şair dostları ve köy sakinleri son yolculuğunda Dertli Kazım' ı yalnız bırakmayıp yanında oldular.( CRT HABER GAZETESİ )

AŞIK DERTLİ KAZIM KİMDİR ?

Halk ozanı. 22 Aralık 1931, Gölovası köyü (Kızlarsuyu) / Yumurtalık / Adana doğumlu Olup, Asıl adı Kâzım Dertli olup, şiirlerinde Dertli Kâzım, kitaplarında Âşık Dertli Kâzım mahlaslarını kullandı. Çevresinde Dertli Kâzım diye bilinmekte olup, henüz sağken yaptırdığı mezarına da Dertli Kâzım adını yazdırmıştı.Mahkeme kararıyla değiştirdiği önceki soyadı Altınkayak idi.
İkinci Dünya savaşı yıllarında Hatay’ın Dörtyol ilçesinde başladığı ilkokulu dördüncü sınıfta iken terk etmek zorunda kaldı.1957 yılından itibaren İstanbul Belediyesi İETT otobüslerinde otuz iki yıl şoförlük yaparak 1979’da emekli oldu.Daha sonra köyüne dönerek hayatını ve çalışmalarını Gölovası’nda sürdürdü.
Yumurtalık ve Ceyhan kaymakamlıklarınca adına (2009 yılına kadar) 25 defa geleneksel halk ozanları şöleni düzenlenen Dertli Kâzım’ın şiirleri, 1996 yılından itibaren Erciyes, Mavinil, Postel, Hürsel, Beste, Ozan, Maki, Sevgi Yolu, Yenises, İnsan ve Kültür, Güneyde Kültür, Diyanet, Priştine Çığ dergilerinde; yine 1996’dan itibaren Aydın gazetelerinden Bakış, Güzelhisar, Söke, Kıroba ile çeşitli şehirlerden Yeni Adana, Gaziantep Olay, Andırın Postası, Adana Evrim, Ekspres, Atılım,CRT Haber,Tercüman gazetelerinde; ayrıca çok sayıda antolojide yayımlandı.
Pop müziği san Murat Kekilli “Usandım Ben” adlı şiirini, Eyüp Han ise “Beyaz Bez” adlı şiirini seslendirdi. Şiirlerinde gösterdiği başarılardan dolayı çeşitli kuruluşlardan çok sayıda plaket, şilt ve çeşitli hediyeler aldı. Şiirleri, folklor araştırmacısı Halil Atılgan tarafından derlenerek, her cildinde yer alan geniş tanıtım bilgileriyle birlikte yayıma hazırlandı. 1996’ya kadar bunlardan beş cildi yayımlandı.
ESERLERİ:
Aşık Dertli Kâzım I Hayatı ve Şiirleri (1990), Aşık Dertli Kâzım II Hayatı ve Şiirleri (1995), Aşık Dertli Kâzım III Hayatı ve Şiirleri (1998), Aşık Dertli Kâzım IV Hayatı ve Şiirleri (49 sayfalık tanıtımla birlikte şiirleri, 2002), Aşık Dertli Kâzım V Son Dörtlükleri (57 sayfalık tanıtımla birlikte şiirleri, 2006), Âşık Dertli Kâzım - Son Şiirleri (2009).
KAYNAK: M. Türker Acaroğlu / “Âşık Dertli Kâzım” (Küçükçekmece, 1991), Dertli Kâzım’dan Aşıklar Şöleni (Ekspres, 29.11.1993), M. Demirel Babacanoğlu / Gölovası’nda Bir Festival (Güney Medya, 14-20 Ekim, 1996), Bahir Yıldırım / Şiirin Sihirli Gücü (Türkiye, 19.10.1997), Her Yıl Mevlidini Okutuyor (Güneş, 10.10.2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009).
9 Kasım 2018'de hakkın Rahmetine Kavuştu.
CRT MEDYA Olarak,Dertli Kazım'ı Saygıyla anıyoruz.

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR